Zpátky online, stěhování a SSL certifikát. Držte si klobouky!

Svět se mění a je třeba jít s dobou. HTTPS už si přišlo i pro tuto stránku. Prodloužil jsem doménu dostál.eu o 1 rok a web je na úplně jiném hostingu. Toť ve zkratce, co jsem dělal tak poslední měsíc s webem a proč to mnohdy nešlapalo tak, jak by mělo. Tak se pohodlně usaďte a přečtěte si podrobnosti!

Web by už měl mít platný SSL certifikát a měl by komunikovat přes HTTPS://

Nicméně vzhledem k blížícímu se konci roku by bylo vhodné popřít všem hodně zdraví, štěstí a odhodlání do následujícího roku.

Jak na Nový rok, tak po celý rok

…Tak snad bude prostor pro údržbu tohoto webu i nadále.

HTTPS: K čemu vůbec

Možná jste si všimli, že stránky z čista jasna jedou přes HTTPS, tedy přes jakési “zabezpečené připojení”.

I takhle může vypadat bezpečný intenet…

V případě tohoto webu je HTTPS dobré přesně na dvě věci:

 • Přihlašování do wordpressu: doteď probíhalo přes nezabezpečený formulář, což není nejlepší, ale nikdo se za tu dobu na web (alespoň pokud vím) nedostal. Toto se tedy týká pouze mne.
 • Prohlížeč vám v URL řádce nepíše něco jako “Nezabezpečeno” (klidně si to zkontrolujte, měl by tam být zámeček)
Takhle nějak to vypadalo dříve.

Nicméně jsou zde i jisté výhody co se vyhledávání týče: Na Googlu bych teď měl být ve vyhledávání o něco výš (ale upřímně – kdo na tyto stránky zavítal náhodou z Googlu, aniž by o stránkách předen věděl.

Taky samozřejmě musím jít trochu s dobou. Když se v září 2018 objevil SSL certifikát na na stránkách Policie ČR, to by ale bylo, abych SSL certifikát a komunikaci přes SSL neměl taky. To prostě nejde.

Taktéž to má návaznost na jednu službu, kterou bych chtěl v brzké době rozjet. Ať to není tak moc napadnutelné, tak se SSL hodí. Nutno podotknout, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.

Web poběží ještě aspoň rok!

S tímto webem jsem začal díky Matěji Frgalovi, který mi rok zpátky k Vánocům koupil doménu a poskytl místečko na hostingu.

Rok uplynul jako voda a přišel čas prodloužit doménu. Ono se to nezdá, ale i těch 130,- Kč zamrzí, když sem tak nanejvýš někdo čas od času zabloudí. 😀

Kdyby náhodou někdo chtěl novou EU doménu na rok za 29,- KČ bez DPH a byl by hodně rychlý, v seonetu mají do 31.12.2018 23:59 takovouto akci.

Nicméně… Byla by škoda s tímhle nepokračovat. Nějakou tu dobu jsem přemýšlel, k čemu mi vůbec takový web je. To využití není zas až tak velké, nicméně osvědčil se hned v několika oblastech:

 • Jednoduché, rychlé a originální přesměrování: Znáte goo.gl? Když má člověk doménu a hosting, může si udělat něco podobného čistě pro sebe. Třeba jste někdy měli něco prezentovat a prezentaci jste neměli na flashce. Zdlouhavě se přihlašovat do webových služeb, ke kterým neznáte ani přihlašovací jméno, natož heslo nevypadá úplně nejprofesionálněji. Však si zkuste do prohlížeče napsat dostál.eu/r/test. Pokud jsem to nesmazal, funguje to dodnes 😀 .
 • Trochu jiná prezentace sebe sama a mých projektů. Většina lidí v mém okolí vlastní web nemá (protože ho nutně nepotřebují a facebook a instagram jim stačí)
 • Sice moc webové věci nedělám, ale když už něco malého udělám (např. časovač na maturitu), můžu to šoupnut na hosting, zabere to trošičku místečka a může to spokojeně fungovat, aniž bych si s tím musel nějak zvlášť hrát.
 • Mám celkem slušně zvládnutou maturitní otázku i IVT týkající se webu a redakčních systémů. Tím spíš když jsem teď stěhoval web na jiný hosting a zařizoval SSL certifikát. 😀

Stěhování na jiný hosting

A poslední bod tohoto příspěvku: Změna hostingu. Samozřejmě záleží na úhlu pohledu – jednodušší je zůstat u Matěje a pomalu, ale jistě mu ubírat místečko, než si toho všimne. 😀

Když chcete mít svůj web, může buď běžet u vás doma (to je asi nejobtížnější varianta, mimo jiné nejdražší), u kamaráda, nebo někde v nějaké firmě, která se tím zabývá. Logicky by v každém případě mělo jít o něco, co stojí peníze, protože elektřina, ani HW není zadarmo.

Naštěstí se najdou i hostingové společnosti, které některé služby poskytují zdarma. Jsou hodně omezené – eshop firmy není třeba úplně nejlepší na umístění na tyto hostingy, ale na nějaká takový malý web nějakého toho Dostála je to naprosto dostatečné. Když člověk potřebuje víc, zaplatí. Jednoduché.

Jenomže když už někdo poskytuje bezplatný hosting, většinou vám k tomu nepřidá bezplatný SSL certifikát (který zdarma vydává např. Let’s encrypt, ale na běžném bezplatném hostingu nemáte jak jej nainstalovat).

Tak jsem se přestěhoval jinam… 😀 (zdroj)

Není to nijak originální řešení, nicméně doménu dostál.eu mám registrovanou u české hostingové společnosti Seonet (kde čirou náhodou pracuje Matěj 😀 ), takže za obnovení domény platím v českých korunách sumu, která plus mínus odpovídá ceně domény při nákupu u vlastníka domény EU.

Nameservery domény (kam ukazuje) jsou nastaveny na Cloudflare , (ten mi na stránky “dává” SSL certifikát a odsud mám doménu odkázanou na 000webhost.com, kde jsou uložené soubory.

CNAME přesměruje z cloudflare na 000webhost

Oproti předchozímu hostingu to má pár výhod:

 • 1GB místa na data (před tím to bylo sdílených 500MB)
 • SSL certifikát (protože jsem neměl u seonetu placený hosting, ale tak nějak jsem se “přiživoval” u Matěje, nemohl jsem mít nějak jednoduše SSL certifikát. No a tady jsem ho prostě už zařídit musel…
 • Jednoduché a přehledné adminské rozhraní

A samozřejmě i jednu velkou nevýhodu a jednu menší nevýhodu:

 • Jede to jak s hnojem. Prý je to sice uložené na SSD, ale načítání stránky trvá o mnoho déle, než tomu bylo dříve.Když je to uložené na serverech někde za oceánem… S tím budu muset ještě asi něco udělat, nějaká optimalizace stránek bude muset přijít.
 • Na spodku stránky je teď nějaký banner. Buď se ho pokusím zablokovat javascriptem, nebo si na něj zvyknu. Uvidíme :D.

Kdyby náhodou někdo chtěl, zde je odkaz na obrázkový návod na nastavení SSL komunikace přes cloudflare na 000webhost (samozřejmě podobně to bude fungovat i na jinde)

Takže asi tak. Může se stát, že na stránkách nepojede něco správně. V tomto případě budu vděčný za jakýkoli feedback.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *