Vertikální zahrada

Taky máte všude možně rozmístěné velké množství rostlin? Před nějakou dobou jsem narazil na zajímavé nápady jak ušetřit místo a čas.

Možná jste zaznamenali, že společnosti jako Google, Amazon, Microsoft a celý vagón dalších se snaží vytvořit co nejpříjemnější zázemí svým zaměstnancům. S tím jsou spojeny i různé relaxační zóny. Nedávno jsem četl dokonce o projektu amazon sphere. Umístit do skleněné kopule vzrostlý strom je teda něco.

 

Nicméně zmiňuji se o tom z toho důvodu, že by na nás zeleň měla mít celkově příznivý vliv. Proč se jí tedy neobklopit a nevytvořit si příjemnější zázemí? Uvažujme takto: I kdybychom zachovali počet rostlin v pokoji, můžeme využívat zvýšení jejich koncentrace. A to hned několika způsoby…

Když už zalévám, stává se mi, že zapomenu na nějakou rostlinu. To se dá svým způsobem eliminovat umístněním všech rostlin (nebo alespoň většiny) na jedno místo. Mimo jiné je to i časová úspora. V tuto chvíli mám v pokoji přibližně 20 květináčů. Kdyby byly na jednom místě, bylo by možné všechny květináče spojit hadičkou a zalévat pouze jeden. Taková zelení porostlá stěna ale také dobře vypadá a nevidí se na každém rohu. Může  z ní také být docela dobrá klidová zóna.

Kdybych to tedy měl shrnout v bodech, tak mít rosliny (obecně) se vyplatí, proto že …

  • Zachycují prach, hluk a mají schopnost absorbovat škodlivé látky -> “čistí vzduch”
  • Mají jisté estetické působení

a mít rostliny nasázené ve vertikální stěně je zase dobré proto že…

  • místo sloužit jako prostor pro odpočinek
  • můžete se pochlubit s tím, že máte něco, co soused ne
  • ušetříte čas při zalévání
  • ušetříte na květináčích 😀

 

Pokud si nejste jistí, nebo ještě potřebujete inspiraci, neváhejte navštívit pinterest. Je tam kopa úžasných nápadů včetně realizací těchto stěn. Jakmile dokončím tu svou (před pár dny mi teprve došly závěsné kapsy), nahodím sem pár fotek a zkusím z toho poskládat stručný návod. 🙂

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *