Tak se zase stěhujeme.

Ahoj světe.

Nedávno společnost 000webhost, kde jsem měl dříve zařízený hosting, zpřísnila požadavky, takže jsem se svými 5ti návštěvami za den byl vyhodnocen že jejích služby “příliš využívám” a odpojili mne. Několikrát.

Je to spojeno s tím, že u 000webhost není nastavený jenom limit na počet přístupů do databáze na 20K/hod (na který jsem poměrně často narážel, pokaždé když jsem na blogu něco dělal), ale nově je i automaticky kontrolovaný počet IP adres, které na stránky přistupují. Nenechte se ale zmást – 100 IP adres != 100 návštěvníků, většina z toho jsou boti a různé další služby….

Poté, co mě tato hostingová společnost několikrát zablokovala jsem se rozhodl se přestěhovat pro jednou do vlastního…

Jmenuje se Zeus… A je to bomba.

A tak se stalo, že jsem se rozhodl udělat si vlastní server, kde by to všechno pěkně běhalo… Protože na budoucí projekty budu potřebovat, aby na serveru běhal python, tak úplně nepřipadal v úvahu jakýkoliv hosting. Tam totiž za takovou věc chtějí peníze navíc… a abych se dostal na nějakých 500Kč/rok + doména jenom za to, že mé jméno bude zvěčněno a kvůli toho, že mi tady zdarma poběží nějaké další služby, jako třeba projekt na kterém si teďka příležitostně dělám (receivesms) a občas to třeba někdo využije… To mi za to úplně nestojí. Ostatně… Vidíte na tomto blogu nějaké reklamy? Ne. Celé to funguje jenom na principu černé díry.

Teď se ale nebízela otázka na čem to bude běhat. Nakonec jsem dostal darem jeden starší notebook s i5 první generace a pár gigabajty RAM, který už byl vyřazený, protože blbla grafická karta a nefungovala obrazovka. Koho ale zajímá obrazovka? 😀 K tomu jsem vykšeftoval nějaký ten starší 2,5″ hdd… A HW byl na světě.

HP ProBook 6550b
CPU: Intel(R) Core(TM) i5 450M @ 2.40GHz (2 core, benchmark 2132) 
RAM: 2 + 4GB DDR3 @ 1333MHz
HDD: Seagate ST1000LM024 HN-M 1TB
Gigabit Network Connection

Když se teď tak koukám na ty parametry, tak to vlastně není zas až tak s zahození… Můj současný notebook má i3-6100U (benchmark 3604), což je ani ne dvojnásobek, 12GB RAM DDR4 @ 2133 MHz, 480GB SSD Kingston… A třeba takový RJ45 port už vůbec nemá… No zkrátka… Můj nový server není zas až tak k zahození.

Ještě že bydlím na kolejích.

Začal jsem tedy “stavět” svůj server. Ukázalo se, že naprosto nejvýhodnější bude umístit ho na kolejích… Ostatně.. Kde jinde mám kabel který (byť jej sdílím s ostatními), tak má gigabit nahorů i dolů?

Výsledky ze speed testu
Další výsledky ze speed testu

Toto jsou rychlosti, které jsem na serveru naměřil. Je to něco, o čem bych si mohl běžně nechat jenom zdát…

Co je na tom všem ale úplně nejlepší je to, že má odezva. Celé je to teďka tak krásně rychlé… Předtím to bylo dosti na nervy psát jakýkoliv příspěvek s tím, že po 20K požadavcích na SQL databázi prostě konec… Nebo to nekonečné načítání. Děkuji, stačilo mi. 😀

Konečně jsme se dostali aspoň přibližně na takovou svižnost, jakou si všichni zasloužíme.

Jak to probíhalo a co bude dál?

Postupně jsem tedy začal migrovat tento blog. Od instalací a nastavení apache přes mysql, php… až po takové trošku víc “tricky” věci, jako úpravy konfiguráků. Ono… když to člověk dělá poprvé, tak je to takový pokus-omyl. Nakonec po několika hodinách jsem se dostal do stavu, kdy mám importovanou starou databázi do mysql serveru, kdy mám dokonce i správně pojmenované uživatele, kdy mi šlape více než jenom úvodní stránka blogu… a kdy už funguje i zbytek blogu.

Do budoucna bych chtěl, aby na tom serveru běželo:

  • receivesms.eu
  • Pravidelné zálohování dat z mých zařízení (a odsud pak synchronizace na cloud)
  • Automatické nahrání fotek a videí z vložené SD karty (ať to nemusím dělat ručně přes to škaredé webové rozhraní, které Fotky Google nabízí

Tak takové jsou mé plány, milý světe. Tak snad se bude vše dařit a postupně se k tomu všemu nějak propracuju. Zatím tady mám nedodělanou ještě jednu zkoušku, kterou asi půjdu dělat napotřetí… A nějaká ta šance, že bych měl týden volna na to udělat aspoň něco z výše jmenovaného… ee. Asi ne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *