Recenze fotoknihy ProfessionalLine

Ahoj světe!

V posledních měsících jsem se snažil dát dohromady pár fotek na fotoknihu od firmy Saal Digital. To proto, že mne vybrali a dali mi pokaz v hodnotě 3000,- Kč na otestování jejich produktů řady Professional line. Tento příspěvek tedy bude trošku o fotoknize, jejím zpracování, ale taky o prostředí, ve kterém jsem fotoknihu dělal.

Už jsem dávno zapomněl, jak se taková recenze píše. A asi to ani nebude recenze, protože nebude příliš objektivní. Je to jako když vám někdo dá vzorek zdarma.

Nyní nadešel čas se pochlubit.

Jak to všechno začalo a jak se taková footkniha dělá?

No to jsem si tak jednou projížděl instagram, až na mě vybafla tato nabídka. Tak jsem vyplnil formulář a už to bylo.

Co ale následovalo bylo podstatně horší. Pokud jste ještě nikdy žádnou fotoknihu nedělali, tak jste ten pocit asi nezažili, ale pokusím se to co nejpřesněji popsat.

Máte galerii plnou řádově desítek tisíců fotografií… a teď se snažíte vybrat ty, které jsou “nejpěknější”. To ještě docela jde. A tak se stane, že si vytvoříte složku, kde se najednou octne třeba 120 fotek.

Skládání fotoknihy ve webové aplikace společnosti Saal

Co už je ale pomalu nadlidský úkol je to poskládat tak, aby to dávalo aspoň trochu smysl a aby to aspoň trochu barevně sedělo.

Pokud nemáte takovýto problém a děláte třeba fotoknihu z dovolené, tak jste toho nejhoršího vybírání ušetřeni, protože máte tak 2 tidíce fotek a z toho se už něco vybrat dá. Pokud ale děláte takovou nějakou “všeobecnou” fotoknihu, kterou chcete ukázat třeba babičce se slovy “podívej, Babi, tady jsem vyfotil ohňostroj… a tady moře, a tady vrabce”, tak vás toto vybírání a následná optimalizace asi neminou…

Celkem dost vyvedená dvoustránka z mojí fotoknihy

Nezdá se to, ale vytvořit takovouto dvojstránku není vůbec jednoduché. Ale vůbec. Ještě když máte právě těch 120 fotek, ze kterých to chcete poskládat a zjistíte, že by se vám hodila fotka s hnědým rozostřeným pozadím.

(asi) o něco méně povedená dvoustránka z mojí knihy

Teď ale trochu k věci. Fotoknihu jsem dával dohromady ve wevobém editoru. Co ale musím vytknout, je že nešlo tak nějak intuitivně přetahovat obrázky po mřížce. Člověk by čekal, že něco takového bude fungovat… ale ne. Toto a absence možnosti vrácení změn (prostě Ctrl+z) mě při skládání fotoknihy hodně, ale hodně vadilo.

Pro webovou aplikaci jsem se rozhodl proto, že desktopová aplikace, kterou Sall digital nabízejí, je k dispozici pouze pro Windowsy a Macy. Třeba je tato aplikace lepší, kdo ví.

Je tam taky možnost nahrát přímo hotové PDFko, které si vytoříte někde jinde. Při představě tohle dávat dohromady v Gimpu jsem teda raději sáhnul po té webové verzi.

Trochu mrzuté bylo také to, že poukaz měl omezenou platnost. Jasně, kdyby byl otevřený, tak tu fotoknihu ještě nemám… Často mě totiž k práci přinutí až blížící se deadline… a znáte to. Ne vždy se povede odevzdat to včas. Co ale je na místě ocenit je to, že mi společnost Saal Digital několikrát vyhověla a poukaz mi prodloužila a za to jim velice děkuji!

Moje fotokniha a její zpracování

Tady bych chtěl napsat pár slov ohledně zpracování fotoknihy. Během několika dní ji v Německu vyrobili a expresně poslali. Když jsem ji rozbalil, tak mě dosti překvapilo její zpracování.

Obal knihy je z jedné strany tvořen plexisklem s úvodní fotkou. Je to takové nezvyklé, když je celý zbytek obalu z napodobeniy kůže. Je to takové nestandardní – většina knížek, které jsem kdy měl měla papírový obal, když bylo dobře, tak lesklý. Napodobenina kůže a plexisklo jsou dosti zajímavou změnou. Oproti obyčejným fotoknihám je cena zpracování podstatně vyšší a je na zvážení každého, jestli si za toto připlatit, či ne.

Pak mě ještě příjemně překvapila tloušťka papíru, na který fotky tisknou. Není to jako obyčejná fotka, ale podstatně podstatně tlustší. Je to příjemné, když se ten papír neprohne, když zafouká vítr. Trochu mi to připomíná takové ty dětské knížky, kde má jeden list tloušťku třeba 2mm.

Bezokrajový tisk je taky něco, co na tiskárně doma neudělám.

Kdybych to tedy měl celé nějak shrnout, tak přestože práse s webovým editorem byla hodně kostrbatá, ochota vyhovět ze strany firmy byla dosti velká. S výsledkem jsem spokojen. Vypadá to pěkně, to zpracování je profesionální a přístě bych asi nevolil matný papír, ale lesklý. Mám tam totiž vyfocený i ohňostroj a ta černá na matném papíře není tak černá, jako bych si představoval. Příště taky udělám nějakou fotoknihu zaměřenou čistě na jedno téma a snad bude celý ten proces o poznání jednodušší.

Tak, jako tak ale musím ještě jednou poděkovat možnost si tento produkt vyzkoušet. Byla to cenná zkušenost a nyní už vím, co obnáší udělat fotoknihu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *