Pozdrav z FITu

Ahoj Světe.

Tak to tady máme… Pomalu, ale jistě se rozjíždí nový akademický rok a tentokrát se tak nějak… rozjíždí i se mnou. Skončil jsem na FITu, s čímž jsem prozatím docela spokojen. Zatím je to něco kousek přes týden, co jsem na kolejích a přes úvodní, celkem výrazný šok jsem si už asi tak nějak… zvykl.

Doposud jsem byl zvyklý tak nějak… žít s bytě s levým a pravým křídlem, vybavenou kuchyní, (více méně) plnou ledničkou a vlastním pokojem. Byl to tedy trošku šok, když jsem poprvé uviděl malou, cca 3*5m nudli se dvěma skříněmi, dvěma postelemi, dvěma stoly a … s ničím navíc. Skříň bez jediného ramínka, nebo třeba záchod bez toaletního papíru, dřez bez houbičky a jaru, nebo třeba ještě zabalený ledový salát v místní ledničce, který už si prošel snad všechny barvy které mohl a skončil u hnědé… a kdyby mohl, z ledničky by utekl. Takové byly mé první zjištění toho, jak vlastně funguje ten život na koleji.

Zařizování všeho možného

Když už jsem se tak nějak vzpamatoval, přišla zařizovací vlna – pokus o registraci na místní síti, zařizování jízdenky na ISIC, postupně to přešlo v pokus o to si sehnat ISIC nové školy,… a už to pomalu, ale jistě sklouzlo k prohledávání fakultního webu. Jestli přísloví “Kovářova kobyla chodí bosa” někde platí, tak je to právě zde. Je to nicméně tak trochu daň za to, že před dvaceti, nebo kolika lety, byl KOS na jedním z prvních používaných informačních systémů… a výjima trochu vyměněných CSSek se od té doby snad nezměnil.

Mé hledání doposud ale není u konce. Trošičku jsem se prokousal i ke stránkám kurzů. Koluje legenda, že za dávných časů byl jeden systém, který uměl všechno, co souviselo s kurzy. A byl jeden. Ale proto, že to bylo moc jednoduché, tak přišel systém moodle.fit.cvut.cz a systém courses.fit.cvut.cz, s tím, že primárním by se teď někdy měl stát courses. K tomu je ještě ale někde moodle na úrovni celého ČVUT. Aby to ale nebylo tak jednoduché, tak si každý přednášející vybírá, kam se mu spíš líbí umístít svůj kurz. Když ale člověk vyhledává kurz přímo přes moodle, přestože ví, že “to tam někde je”, nenajde. Prostě ne. Zkrátka… Přišly sem dva systémy, které na sebe občas nějak prapodivně odkazují a přestože je alespoň courses celkem uživatelsky přívětivý, stále je to tak asi ne půlce cesty, kde by to mohlo být.

Akademická síť

To jsem ale trochu zabloudil. Jednou z věcí, které bylo třeba hned vyřešit byla Wi-Fi, Akademická síť je něco naprosto úžasného. Teda až ve chvíli, kdy ji máte dobře nastavenou. Jedno heslo se hledá tady, druhé heslo se hledá tam, tady je třeba zajít za správci sítě pro přidání MAC adresy zařízení, tu je zase naprosto nepoužitelná aplikace pro android, která má nainstalovat potřebné certifikáty pro eduroam. Ti, co nezažili, zažijí; ti, co zažili moc dobře znají.

Rychlost připojení po kabelu na kolejích v neděli večer

Když už to ale konečně funguje, je to nádhera. Třeba takovouhle rychlostí jedu po kabelu na pokoji. Trochu nevýhoda je v tom, že tady na těchto sítích není povoleno torrentit, přestože to tolik svádí.

Jídlo, jídlo, jídlo…

Další nezbytnou částí života na kolejích je stravování. V okolí tady je několik menz, které nevaří úplně špatně. Problém je, že aby prodávaly za studentské ceny, je třeba mít studentský průkaz/ ISIC vydaný ČVUTem. Stačila mi tedy jedna návštěva, při které jsem si dal snad nejdražší halušky se zelím v mém životě. No co se dá dělat…

Poté jsem se tedy rozhodl, že aspoň po dobu, než mi na vydavatelství průkazů ISIC vydají, tak že si budu pár týdnů vařit sám. Sice za tím stojí peníze, ale aspoň se při tom vaření stále zlepšuji. Není to úplně jako z pětihvězdičkové restaurace, ale taky bych si mohl dávat čínské polívky (zatím jsem teda neměl ani jednu).

Tuňákový salát s kukuřicí, “halušky” s bryndzou a slaninou, těstoviny s klobásou a hermelínovou omáčkou, nebo třeba zapečené těstoviny (a pak jsem zkoušel i čočku, ale ta byla hnusná, tak jsem jí raději ani nevyfotil). Plus spousta toastů… Takhle teď vypadá moje jídlo.

Vaření na kolejích se vlastně zas až tak neliší od vaření ve volné přírodě. Člověk si stejně musí všechno nosit s sebou (ať už pánvičku, nebo třeba houbičku na nádobí), protože těm dvěma léty ošlehaným rendlíčkům, co tady jsou, bych asi nesvěřil ani ohřátí vody. Mimo nádobí jsou to třeba sypké věci typu těstoviny, čočka apod… prostě něco, co úplně nepatří do lednice. V neposlední řadě třeba toustovač.

Moudro dne: Vezměte si na koleje toustovač. Nemáte-li jej, kupte si ho. Bude to nejlepší rozhodnutí vašeho studentského života

Co jsem tady zatím zažil…

Také bych měl asi hodit i nějaké to slovo o studentském životě. Když už jsem se někdy kolem poledne vzbudil, udělal jsem si oběd, zdříml si a šel na přednášky. Pak jsem se vrátil zpátky na koleje, udělal si něco na zub a šlo se pařit. Během prvního týdne snad nebyl jediný den, kdy by nebyla nějaká akce (třeba typu Strahov OpenAir). Pak zpravidla býval celkem zážitek dostat se noční tramvají/autobusem nějak zpátky. Třeba v případě toho Strahovu přijel jeden dlooouhatánský autobus, nahrnulo se do něj tak 200 studentů, tak jsem se přidal. Bylo to jedno masové objímaní a co se jízdy řidiče autobusu týče, připomínala jízdu na horské dráze. No a pak to začalo další den zase nanovo. 😀

Během toho týdne se mi podařilo přijít na úplně jinou přednášku, než na kterou jsem měl jít, zaspat přednášku (byla cca v 14:30, což je můj nový osobní rekord. Nutno ale podotknout, že jsem si před tím udělal vydatný obídek a abych vytrávil, tak jsem si šel dáchnout), ale na druhou stranu třeba i přijít včas na cvika, nebo potkat spoustu úžasných lidí.

Kuchyň, postel, párty (a příležitostně návštěva školy). Takhle nějak vypadala smyčka prvního týdne na škole

Dalo by se tedy říci, že v Praze je blaze (a dost draze), ale je to fajn. Dokonce už se mi znova vrátil názor na budoucnost mého studia, který se tak nějak vytratil po první sérii přednášek typu matematická analýza a matematická logika. Lopata a krumpáč, nebo nějaká škola zaměřená na fotografii nezní vlastně vůbec špatně, ale ještě tomu dám šanci 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *