Jak připojit k notebooku 3 monitory? USB dock Dell D3100!


Tak přesně tento problém jsem docela dlouho řešil před Vánoci. Pojďme si ale upřesnit situaci…

Mám asi 2 roky starý konvertibilní notebook Dell Inspiron 13 5368. Tento notebook mám hned z několika důvodů: Chtěl jsem něco dotykového, na čem budu moci programovat a dělat mírně složitější operace. Něco, co bude dost malé, abych to mohl nosit do školy, ale ne zas tak moc malé, aby na tom nešlo pracovat.

Nějak takto vypadá můj notebook. Akorát už nebude tak krásný… 😀

Už mne unavovalo neustále překlikávat mezi pracovními plochami a různě zmenšovat okna – však to znáte, určitě to také občas děláte. Rozhodl jsem se tedy připojit si k notebooku monitor.

Notebook má jeden HDMI výstup. Znamenalo to tedy, že na něj můžu zapojit jeden další monitor. Tento setup byl naprosto dostatečný do chvíle, kdy jsem jel do Prahy a u kamaráda jsem viděl, že pracuje na počítači se třemi připojenými monitory. V tu chvíli jsem věděl, na co bych každý z monitorů využil… Jeden na hledání nápovědy, jeden pro psaní kódu a jeden pro debugování. Nebo ikdyby na pouštění hudby, na tom vlastně nesejde. Jde o tu pohodlnost.

Začal jsem tedy přemýšlet, jak z notebooku s jedním HDMI vytřískám výstup na alespoň tři další monitory.

Parametry mého notebooku (v současnosti to není žádný zázrak, ale měl jsem dosti omezený rozpočet)

Nejdříve jsem si zjistil, kolik monitorů může ta minimální integrované grafická karta, která je v tomto notebooku, utáhnout. Jak to teď tak vyhledávám, tak nemůžu za žádnou cenu najít tu stránku, na které jsem četl, že je maximum 4 displeje (integrovaný + 3 další). Všude teď nacházím, že maximum jsou tři displeje, čemuž odporuje skutečnost, že teď mám před sebou 3 monitory a displej notebooku a všechny jedou.
Řešíte-li v současnosti také takovýto problém, doporučuji nejdříve zjistit, jestli váš notebook vůbec tolik grafických výstupů utáhne.

Zjištění mne velice potěšilo a začal jsem hledat, jak bych jen mohl zapojit monitory k notebooku. Na ebayi je spousta nějakých takových USB – VGA redukcí, které se dají sehnat za pár babek. Naneštěstí ale mnohdy přímo v popisku produktu prodejci psali, že produkt nepodporuje Linux (a mnohdy ani OSx). Když už jsem narazil na nějaké řešení, u které se psalo, že na Linuxu běží, bylo natolik drahé, že bych si raději koupil nový notebook. Přece jenom… považte, obětovat všechny USB, které laptop má a ještě za každou redukci zaplatit přes 1 000,- Kč je trochu moc. Tady teda cesta nevede. Přitom by stačilo, kdyby se u notebooku nejednalo o USB 2.0 a USB 3.0 porty, ale už o nejnovější USB 3.1 porty, přes které bych displeje spokojeně zapojit mohl, bylo by to krásně levné a fungovalo by to dost možná na první dobrou.

Vydal jsem se tedy cestou dokovací stanice, protože jsem s ní měl v minulosti velice dobré zkušenosti. V tomto případě nešlo jinak, než sáhnout po USB dokovací stanici, protože není čím jiným ji k notebooku připojit. Různě jsem hledal po internetu, jestli náhodou někdo nenašel nějakou dockinu, která by bez problémů fungovala i pod Linuxem (je tam potřeba speciální firmware, který komunikaci mezi monitory a grafickou kartou žene přes USB). Nenašel jsem moc konkrétních informací, jen ty týkající se čipů firmy DisplayLink (a tedy že nějaké ovladače pro některé čipy existují).

Související obrázek
D3100 dock

Začal jsem tedy hledat (tak trochu naslepo), jaká dokovací stanice by tedy byla kompatibilní. Tuším, že jsem někde na webu dostal drobný hint a nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet Dell D3100 USB 3.0 , kterou jsem před Vánoci našel za necelých 1900,- (přibližně polovina ceny, za kterou se v tuto chvíli prodává), což byla naprosto úchvatná nabídka, tím spíš uvážím-li, že takto získám o dalších 5*USB 3.0 portů víc a k tomu 2*HDMI a 1*DisplayPort.

Dock jsem tedy zakoupil, rozbalil a po připojení fungovaly jen USB porty. Stačilo ale doinstalovat ovladač pro DisplayLink pro Ubuntu (oficiální stránka| Github instalační skript) a všechno funguje doteď. 🙂

Tři externí displejen nestačí? Pojďme připojit čtvrtý!

Notebook má teď 3 monitory připojené přes USB dock. Další monitor se dá připojit přes HDMI port, který byl doposud volný.

Celkem se mi podařilo připojit 4 externí monitory (3 přes USB dock a jeden přes HDMI) + 1 integrovaný monitor, což je na takovýto notebook nádhera. Co víc si přát.

Takhle teď vypadá má pracovní stanice. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *