IP web kamera – levný hlídač

Slyšeli jste někdy o produktu, kterému se říká IP web kamera? Ne? Nevadí. Taky jsem o něčem takovém dříve nevěděl. Zkrátka…

IP co? 

Mělo by jít o kameru, která je připojená k internetu a můžete v reálném čase sledovat, co se děje na druhém konci. Nějak tak asi funguje pořad Panorama, který čas od času běží na ČT. 

K čemu je to dobré?

Škála využití je pestrá. Od již zmiňovaného pořadu přes hlídání majetku, až po sledování počasí na místě, kam se chcete vydat. Jisté využití má ale i u 3D tisku, kdy nemusíte fyzicky být u tiskárny a vidíte, jak probíhá tisk. Ještě před tím, než jsem začal takhle sledovat průběh tisku na 3D tiskárně, tak jsem sledoval holoubky, kteří se nám během léta uhnízdili na půdě. 

To bylo taky něco… Do půlky schodiště vedla prodlužovačka, aby tam byla elektřina pro router. Když se zadařilo a na stejný router jsem se připojil jak s kamerou, tak s počítačem, dosahoval jsem rychlosti tak 0,2FPS. 

Holoubci sledovaní přes IP kameru

Jak něco takového vyrobit? Otázka pěti minut. 

Na internetu lze najít spousta IP kamer různých výrobců za všelijaké možné ceny. Dnes bych ale chtěl poukázat na to, že IP kamera se dá bez problému udělat i ze staršího telefonu. Vše, co je potřeba bývá již “na palubě” (“foťák”, wi-fi), tak můžeme začít kouzlit. 

Je třeba jen stáhnout a nainstalovat aplikaci IP Webcam (Android) a můžeme začít. 

Get it on Google Play

Pak stačí telefon připojit k wi-fi síti a spustit server. V tu chvíli si můžete obsah prohlížet v rámci lokální sítě. Budete-li ale chtít video sledovat odkudkoli, je lepší použít možnost streamu přes cloud (k dispozici v nastavení aplikace). Pak už nezáleží, odkud se připojíte. Budete moci video sledovat (s menším zpožděním, cca 5s) téměř v reálném čase odkudkoli. 

Nějaká ta fotka na závěr 

Nějak takto vypadá testovací verze “hlídače 3D tiskárny”… 😀 😀 😀 

Hlídač tiskárny

A stream (přes cloud) může vypadat například takto (v reálu je trochu plynulejší, ten gif jede hodně sekaně)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *