Dovolená na Slovensko s dopravou zdarma!

Dnes si povíme jak si na Slovensku zařídit přepravu vlakem zdarma.

Čistě náhodou jsem nedávno s kamarádem takto navštívil Vysoké Tatry, Košice, Bratislavu a spoustu dalších právě díky této bezplatné přepravy.

Vlak spol. Železničná spoločnosť Slovensko

Co je pro to potřeba?

Pokusil jsem se vytvořit přehlednou tabulku, jelikož přehlednost webových stránek Slovenské železničné společnosti je skutečně něco.

0-6 let6-15 letstudenti do 26 letDůchodci do 62 let*Senioři 62+ let
Průkaz totožnosti×Pas dítěte/rodný list/průkaz totožnosti rodičeŘidičský průkaz/pas/občankaŘidičský průkaz/pas/občankaŘidičský průkaz/pas/občanka
Potvrzení××Potvrzení o návštěvě školy,
(slovenština/čeština, jinak překlad do slovenštiny nebo žádanka – není třeba překládat)
Potvrzení o výplatě důchodových dávek (ne starší, než 30 dní)×
Speciální požadavky×Vyřizuje zákonný zástupceJe dobré spíše než potvrzení vyplnit žádanku na vydání průkazu××
Fotografie 2x3cm, barevná×
Občanství××EU / trvalý pobyt v EUEU / trvalý pobyt v EU×

Pozn: Akceptují pouze tamější průkazy ISIC (ne české)

*poberatelia starobného, predčasného starobného, sirotského, vdovského, vdoveckého, invalidného, dôchodku manželky či sociálneho dôchodku a poberatelia vdovského výsluhového, vdoveckého výsluhového, sirotského výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku (u mnoha věcí si nejsem úplně jistý, co to vlastně je, tak raději nechávám nepřeložené) 

Kolik se kde platí?

Aby jste měli nárok na bezplatnou přepravu, musíte si vyřídit průkazku. Vyřízení průkazky je zdarma, dělá se buď přes internet, nebo na pokladně.

Celá bezplatná přeprava ale funguje následovně: Zadarmo jsou (téměř) všechny vlaky, ale problém je s počtem míst. Vždy se dá koupit bezplatná jízdenka do osobních vlaků. U vyšších se může stát, že už je kapacita bezplatných míst vyčerpána. V tomto případě máte možnost si koupit lístek (tuším) o něco levnější, případně počkat na další vlak. Veškeré doplňkové služby jako místenky, lůžka (v případě lůžkových vozů) a podobné se ale již platí.

Os, REXRR, R, Ex, ENEC (Euro City)SC (Super City)IC (Inter City)
Jízdenka0€0€0€ + 1€ příplatek0€ + 5€ + místenkaPlatí se zlevněné jízdné
Omezený počet míst?NeAnoAnoAnoNe

 

Osobní vlak

Bezplatná doprava se nevtahuje na: 

 • Pohraniční úsek (od poslední zastávky až po státní hranice, tj po virtuální zastávku, kde se vlak Železničné spoločnosti Slovensko lusknutím prstu stane vlakem ČD)
 • Vlaky Inter City (jízdenky se kupují se slevou)
 • 1. třída

Jak získat bezplatný lístek?

 1. Na pokladně
  • Lístek si můžete standardně koupit na pokladně. Potřebujete průkaz pro bezplatnou přepravu a vědět, kterým vlakem přesně pojedete
 2. Na internetu
  • Lepší, protože nemusíte zařizovat lístky na bezplatnou přepravu po jednom bezprostředně před jízdou (hodí se, protože kapacity bezplatných míst jsou omezené)
  • Na druhou stranu ale nedostanete krásnou vytištěnou jízdenku, což může být škoda…

Vysoké Tatry

Pakliže cestujete do Vysokých Tater, je dobré vědět, že zde funguje trochu jiný systém. Jezdí zde totiž něco jako úzkokolejka a zubačka, do kterých si na pokladně nemusíte vyřizovat lístek. Stačí průkazka pro bezplatnou přepravu.

Abych byl úplně konkrétní, tyto podmínky platí pro tratě:

 • Poprad Tatry – Štrbské Pleso, Starý Smokovec – Tatranská Lomnica, Štrba – Štrbské Pleso
  • Cestovat zdarma můžete také tamější zubačkou (ale už ne lanovkami)
 • Žilina – Rajec.
Zubačka Štrbské pleso -> Štrba (a zpět)

Co jen dodat? Snad jen ať máte při vyřizování průkazky pevné nervy, protože přestože je toto již asi 4 roky (od roku 2014) stará služba, mnoho zaměstnanců o něčem takovém patrně ani neví, nebo ani netuší, že se to vztahuje i na občany EU.

Při cestování doporučuji mít u sebe dostatek vody a toaletního papíru – věcí, jež mají snad jen vlaky vyšších tříd (přinejmenším na tekoucí vodu ve vlaku jsem narazil všeho všudy dvakrát).

 

Licence Creative Commons

4 komentáře u „Dovolená na Slovensko s dopravou zdarma!

 1. DOBRY VECER.CHTELA BYH SE ZEPTAT JAK SE DA VYRIDIT PRUKAZKA PO SLOVENSKU ZDARMA.JE MI 62LET A JEDU 30.7 I S VNUKEM 13LET Z CESKEHO TESINA DO SPISSKE NOVE VSI RANO V 7.30 Z TESINA KDE A JAK SI TY PRUKAZKY VYRIDIME A CO K TOMU POTREBUJEME.DEKUJI

  1. Dobrý den,

   Průkazky se dají vyřídit na pokladnách ZSSK (snad na kterémkoli nádraží na Slovensku). Koukal jsem se na spoj, kterým jedete a nebudete mít moc času na vyřízení těch průkazů. Největší smysl by mělo vyřídit si je hned v Čadci. Pak na chvíli zastavujete v Žilině. Doporučoval bych vám nicméně dojet do Čadce, tam si to v klidu vyřídit (další vlak jede za 2hod) a jet pak dalším spojem. Počítejte tak cca s 30ti minutami na vyřízení průkazek (snad se moc nebudou cukat. Kdyby pokladní nevěděly o žádných “jízdenkách zdarma”, upozorněte je, že to mají napsané na jejich webových stránkách).

   S vyřízením (alespoň podle podmínek) to bude ale asi trochu větší oříšek:
   Vy, jakožto 62-letá duchodkyně budete potřebovat:

   Vnuk (13) bude potřebovat

   S tím zákonným zástupcem bude asi trochu problém. Při troše štěstí bude stačit kopie, moc bych na to ale nesázel. Pak je tady ještě jedna komplikovanější možnost: donesete potvrzení o návštěvě školy vnuka (nebo ideálně vyplněnou žádanku jako “Preukaz pre žiaka/študenta”. K tomu pak nějaký jeho doklad (občanka, pas…?) a fotku 2*3cm.

   Snad jsem alespoň trochu pomohl.
   Příjemnou cestu!
   Tomáš Dostál

 2. Dobrý den p.Dostál,jsem senior,průkazku mám,už jsem ji i využil. Ale je zde jeden problém,koupím si jízdenku do Kútů 1 stanice na Slovensku,jedu až do Pohájské. Tudíž musím vystoupit v Kůtech a koupit si jízdenku za 0 euro. Přišel ke mě Slovenský průvodčí a chtěl 4 eura před Bratislavou. Jak to udělat při cestě tam? Děkuji Z. Šrámek

  1. Dobrý den, pane Šrámku

   Pokud situaci chápu správně, tak si třeba u Českých drah koupíte jízdenku až do stanice Kúty, odkud byste chtěl pokračovat (asi) přes Bratislavu až do stanice Podhájská. Zároveň teda nemáte koupenou jízdenku od stanice Kúty dál a chtěl jste si jízdenku koupit až ve vlaku (a 4€ vám naúčtovali asi jako poplatek za zakoupení ve vlaku).

   Aby se ta jízdenka za 0€ dala koupit, tak buď musíte fyzicky jít na pokladnu slovenských drah (tedy ve stanici Kúty, nebo kdekoli jinde), nebo jízdenku koupit přes internet (za předpokladu, že již máte zařízený průkaz na bezplatnou přepravu).

   Přeji šťastnou cestu
   Tomáš Dostál

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *