Chytré nálepky

Jaké zas chytré nálepky?

Sní to trochu jako sci-fi. Je to ale něco naprosto obyčejného, co je již dávno součástí našeho života, jen o tom nevíme.
Znáte takové ty nálepky, které jsou v supermarketech například na dražších věcech menšího rozměru? Takové nálepky, díky kterých začne brána u pokladny pípat, když se skrz něj zboží dostane? Ne? A co v případě obchodu s oblečením? U pokladny prodavačky vždy sundá ze zboží takové plastové krabičky a vy pak můžete po zaplacení v klidu odejít.

Když to vezmeme do důsledku, tak to svým způsobem funguje podobně jako bezkontaktní karta. Přiložíte ke čtečce (brána u pokladny) a něco se stane (zapípá to a když je dobře, tak i zaplatí)…

Fajn. Co tím asi chtěl básník říci?

Nuže… Již tedy máte představu o čem mluvím. Je to tedy nějaká nálepka, která pípá. Super. Ikdyž to nutně nemusí být pravda.

Nálepka jako taková má v sobě malý čip, který se aktivuje energií z čtečky. Aktivuje se díky tomu, že jak vysílač, tak přijímač mají velkou anténu (velkou vzhledem k současnému minimalizačnímu trendu. Prostě čip jako takový zabírá ani ne setinu nálepky jako takové) a vysílač (= čtečka) vyšle skrz anténu energii pro čip a čip pošle nějakou odpověď.

Převeďme si to tedy zpět na něco známého. Mám bezkontaktní kartu a jdu platit do obchodu. Vezmu kartu (přijímač) a přiložím ji k terminálu (vysílač). Terminál pošle energii k čipu na kartě a čip pošle informaci o kartě. Když vše projde, z vysílače (terminálu) se ozve pípnutí. Když to zjednodušíme úplně na maximum, tak vezmu nálepku, přiložím ji ke čtečce a něco se stane. Záleží, jak si to naprogramujete.
Chcete vědět více?

Pojede to u mne vůbec?

Pokročme o kousek dále. Co kdyby mohl být tím přijímačem třeba i Váš telefon? Proč ne? Stačí, kdy bude podporovat technologii NFC.

Pokud tuto technologii podporuje, můžete ji aktivovat v nastavení. V závislosti na systému, který používáte se ale umístění této volby může lišit. Máte-li jablečné zařízení, nečekejte, že bude mít něco jako NFC.

Pokud si nejste jisti, zda-li Váš telefon podporuje NFC, nahlédněte do katalogu telefonů podporujících NFC (anglicky). NFC je velice často u telefonů značky SONY.

Aktivace NFC v OS Android 4.4

A co s tím?

Teď se konečně dostáváme do zajímavé části.

Pomocí takovéto nálepky můžete předávat jednoduché krátké informace. Můžete se tedy třeba…

  • Připojit k Wi-Fi síti (stačí přiložit naprogramovanou nálepku k telefonu. Dovedete si představit, že pozvete kámoše domů, požádá vás o heslo k wi-fi síti a vy mu dáte do ruky papírek s chytrou nálepkou, on ji přiloží a bude? To musím udělat!)
  • Připojit k Bluetooth zařítení
  • Vytvořit URL odkaz (třeba na tento web 😉 )
  • Link na youtoube video
  • Vytvořit odkaz na vyhledání nějakého klíčového slova ve vyhledávacích enginech jako Google
  • Přiložením přidat kontakt (cool třeba pro vizitky)
  • Předat informace v případě nouze (jako třeba jméno, příjmení, krevní skupina, alergie…)
  • Přidat Bitcoinovou adresu
  • (a mnoho dalších)

 

Pohledem na výčet možností, jež nabízí tato aplikace (k dispozici pro android) bych dost možná i zvážil nákup dalších 10ti nálepek (který jsem ani ne dva dny před vydáním článku provedl) 😀 . Sám jsem je kupoval, abych se mohl pohodlně přepojovat mezi bluetooth bedničkami a bluetooth sluchátky. Sluchátka totiž tuto technologii podporují ve výchozím stavu (a ikdyby nepodporovaly, je to otázka jedné nálepky).

Když to ale dotáhneme do dokonalosti, pomocí takovýchto nálepek by se bez problému daly ovládat například světla v pokoji (však uvidíte, už na tom makám 🙂 ). To všechno si ale časem ukážeme.

Na co to přijde?

Samozřejmě záleží na kvalitě zpracování a množství (jak tomu tak u nákupu v Číně bývá).

Když jsem si pro sebe jedny objednával, zaplatil jsem za 10 ks cca 25,-. Jednalo se samozřejmě o nálepky bez potisku, prostě jen bílé, pokryté papírem.

 

Koupit se dají samozřejmě i zatavené do plastu, vhodné třeba na klíče…


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *