A hraje se dál! (Krabička pro FM rádio PT062)

Milé děti, dnes si povíme jednu krátkou pohádku…

Jeden mladý muž si kdysi dávno koupil v Tipě stavebnici rádia. Dny ubíhaly. stavebnice již dávno sestavená smutně ležela v šuplíku, až nastal onen den, známý také jako “den vysvobození z šuplíku”. Toho dne se totiž mladý muž rozhodl, že má kolem sebe příliš zbytečných věcí. Po nějaké chvíli se dostal k šuplíku,  otevřel jej a s vidinou blížících se vánoc a rozhodl se, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Nebude mít v šuplíku rádio a jako bonus bude mít pro nějakou dobrou duši dárek k vánocům.

Stavebnice rádia

 

Vrátíme-li se ale zpět do reality, narazíme na drobný detail, že stavebnice jako taková neobsahuje žádnou krabičku (což by za tu cenu mohla). Bylo tedy potřeba nějakou vytvořit. Nicméně je to můj první pořádný pokus a to vymodelovat něco složitějšího v Google Sketchupu. Není to asi úplně top, ale dělá, co má.

 

Jak krabička vypadá?

Snažil jsem se, aby byla krabička co nejjednodušší, ale přesto docela pěkná. Ať už se mi to povedlo, nebo ne, jsem svým způsobem hrdý na to, že jsem se na to celé nevykašlal a nehodil to zpátky do šuplíku 😀 .

 

 

Po zapojení rádia do krabičky

 

 

 

Jaké úpravy je potřeba udělat aneb co nesení úplně 100%?

  • Odstranit podpěry pro tisk (u mřížky by měla být jedna podpora, která byla zamýšlena jako držák reproduktoru. Nicméně tavná pistole to jistí.
  • Původní 1K5Ω  potenciometr se mi nelíbil. Vypájnorel jsem jej a nahradil jiným potenciometrem. Byly ale k dispozici pouze 5kΩ . Bylo tedy třeba paralelně zapojit 2K2 rezistor, abychom se dostali na stejné hodnoty.
  • Vyvrtat několik dír (pro napájení, vypínač, hlasitost, anténu…) do boku krabičky (které by se normálně vytisknout nedaly)
  • Je potřeba spínače napájet i do krabičky. Protože jsem si ale při její tvorbě nějak spletl rozměry, je třeba mírně rozšířit díru, aby se tam tlačítka vůbec vešla. Samozřejmě můžete použít i jiné, pěknější. Já se vydal cestou minimalismu.
  • Neosazujte displej! Ten přijde přilepit přímo k horní části krabičky. Prostě jsem ho chtěl mít přesně uprostřed, tak nemůže být zapojen normálně na desce. Mimo jiné by nebyl dostatečně vysoko.

Celé rádio bohužel ještě nemám hotové (zbývá pár úprav), nicméně jakmile jej dokončím, nahraji zde nějaké fotky.

Hm, zní to dobře. Kde to všechno seženu?

 

  •  

  •  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *