3D tiskárna: trocha čísel a poznámek

Zdravím! Poslední dobou více méně žiju 3D tiskem a tak jsem se koncem prázdnin rozhodl postavit si vlastní 3D tiskárnu. V minulém příspěvku jsem to tak trochu naťuknul, tak by bylo super se na to podívat podrobně. 

Čas této krabice se blíží! 

V tomto příspěvku se můžete těšit na: 

  • Pár slov o tom, odkud jsem čerpal (aneb sám jsem si to nevymyslel 😀 )
  • čísla – na kolik to vlastně vyšlo aneb jak udržet finance na uzdě
  • tipy, co udělat, pakliže si budete také stavět 3D tiskárnu (nebo obecně nějaký větší projekt)
  • Co už nikdy víc: demontovat tiskárny kvůli hlazeným tyčím
  • Něco o tom, jak jsem dělal velice nízkonákladový  rám (padla stará skříň)
  • …a na nakonec pár fotek <3

Zhluboka se nadechněte a pojďme na to!

Odkud jsem čerpal

Když už jsem si ujasnil, že chci mít 3D tiskárnu, hledal jsem po internetu. Už ani moc nevím, co vše jsem našel, ale nakonec jsem výběr zúžil na 3D tiskárny Josefa Průši, konkrétně typ i3. V tu chvíli jsem šel pro radu za místním guru v oblasti 3D tisku – Davidem Slosarczykem. Tyto tiskárny mi schválil, že jsou v oblasti domácích/kutilských tiskáren top ve světě a také je zde silná uživatelská základna. 

V tu chvíli bylo jasno. 3D tiskárna bude. Teď přišel do hry ještě poměrně důležitý faktor – finance. Tiskárnu bych si snad ani nepořídil (nebo bych jel třeba napůl s kamarádem apod), nebýt zde možnosti mít ji vlastně i zadarmo. Jak na to si můžete přečíst v tomto příspěvku. To, že jsem chtěl mít tiskárnu zadarmo byl vlastně důvod, proč jsem nekoupil nějaké již existující řešení (ebay je klonů Průšových tiskáren plný) a nedoladil si ho. Aby to nakonec bylo zadarmo, muselo být hodně malých nákupů. 

Při nákupu součástek jsem se řídil tímto tutoriálem Thomase Sanladerera – však toho o 3D tisku ještě moc nevím, tak co bych si nenechal poradit. Příjemným bonusem jsou i youtoube videa, které Thomas natáčí. V živém přenosu tiskárnu stavěl etapu po etapě. No není tohle úžasné? 

Tiskárna Dolly (based on Prusa i3 mk2), kterou se budu snažit vytvořit (zdroj)

Pár čísel, aneb bylo to tedy zadarmo? 

V tuto chvíli se možná říkáte něco jako “Jo, měl to úplně zadarmo, jdu do toho taky”. Ono to má ale jedno celé ale a vše je docela nejisté. Vše záleží na tom, na kolik se vratné peníze rozhodnou vrátit mi peníze z ebay nákupů. Ono v pomínkách mají sice napsáno to, že je bonus 100,- pro nového uživatele… (měli trochu odlišný názor této definice a tak mi napsali email). V oblasti internetu je “nový uživatel” třeba jenom jiný prohlížeč, jiná IP adresa, ten samý uživatel se smazanými cookies v prohlížeči apod. Nechtěl jsem se nijak dohadovat a odepsal jsem otázku “Na základě čeho soudíte, že si zakládám nové účty na nový email?”. Z ničeho nic mi po několika týdnech přišel email, že ebay peníze schválil (a v tuhle chvíli čekám na potvrzení, ať můžou rychle putovat zpátky na účet <3 ). 

Jestli to tedy je/bylo/bude zadarmo je ve hvězdách. Přesuneme-li se ale k číslům, doposud jsou náklady neuvěřitelných  3800,-

Na jednu stranu je to woooow! To se jako za těch pár korun dá sehnat  3D tiskárna, která se třeba na ebayi prodává za 5000 Kč, v Čechách jako originální za 16 000 Kč a když je to trochu zakrytované a trochu víc profi, tak třeba za 100 000 Kč? 
Je to pěkné. 3D tisk se dnes stává něčím, co si běžní smrtelníci mohou dovolit a mohou mít něco takového na stole hned vedle běžné tiskárny.

Na druhou stranu stačí koupit náplň a dosáhl jsem stropu, (tedy cca 4100 Kč, které jsem byl ochoten za tiskárnu dát). A když by se do toho započetl i nějaký ten čas, nevyšlo by to tak výhodně ani zdaleka. Příležitostně jsem si strávený čas měřil pomocí nástroje toggl a dostal jsem se k 14ti hodinám. Ono to vytváření nových účtů trvá, tím spíš, když člověk používá TOR, aby získal nové IP adresy, aby mohl provést registraci s “čistým štítem” (když se do toho ebay pořádně obul, zatínali mi tipec ani ne 5 minut po vytvoření registrace. To už jsem měl ale dávno nakoupeno, tak mi to mohlo být více méně jedno. Jenom aby schválili bonus vratným penězům… 

Nezapočítám-li strávenou práci, mám zde i shrnutí utracených prostředků. Jak už to tak bývá v robotice, elektronika a serva jsou nejdražší. Pro představu jsem vytvořil graf, kde je částka rozpočítaná do jednotlivých kategorií. 
Serva: cca 1060 Kč stálo 5ks nema17 motorů
Elektronika: cca 750 Kč stála elektronika (Arduino mega, ovladače pro motory; v rámci úspor jsem nekupoval zdroj a chystám se použít starší počítačový)
Extruder, tisková plocha: cca 350 Kč – vyhřívaná podložka, tisková hlava, trysky apod…
Železo:  cca 620 Kč – hlazené tyče, závitové tyče, matičky, šroubky, podložky… 
Ostatní: cca 1020 Kč – položky, které jsem nebyl schopen zařadit, protože jsem si nákupy nekategorizoval. Může to být cokoli od drátů přes drobnou elektroniku až po ložiska


Pakliže budete dělat někdy něco většího…

Určitě bych doporučil, aby jste si vytvořili nějaký vhodný způsob, jak mít nad projektem přehled. Bude-li to něco, kde nakupujete součásti z Číny, doporučuji si vytvořit nějaký vlastní “sledovací systém”, tím spíš, když vše nemáte zakoupené jen v jednom obchodě (místy byly položky na Aliexpress tak výhodné, že se mi je nevyplatilo kupovat přes ebay apod).

Když na to pak přišlo, tak jsem měl až 5 různých platebních metod včetně paypalu, což je velice obtížné na vytvoření nějakého toho uceleného přehledu kde se co a za kolik podělo (také to vysvětluje tak velkou položku “ostatní” v grafu výdajů). 

Kupujete-li větší množství zboží, doporučuji buď vytvořil excel tabulku, nebo užít například trella… To to za vás sice nespočítá, ale aspoň budete mít přehled o tom, co už dorazilo a co ještě ne. Navíc když si ke každé kartě přidáte termín, dá vědět, že se termín blíží. Je to tedy třeba čas na to navštívit aliexpress a otevřít spor s prodejcem.

Seznam součástek objednaných z Číny (


Seznam součástek objednaných z Číny (pro přehled, ať vím, co kdy jak má dorazit / dorazilo 🙂 )

Taktéž se mi velice vyplatilo si na každou zaslanou zásilku nechat napsat jedinečný identifikátor. V mém případě to bylo třeba (psal jsem to do jména, protože jinam to nešlo) “Tomas Dostal Tiskarna12”. Když si toto napíšete i do trella, jenom odkliknete, že tohle zboží už došlo (označí se zeleně jako většina karet na obrázku výše) a kartu už dále neřešíte a víte, že zboží už máte k dispozici. Je to super třeba i proto, že zásilky ani nemusíte otvírat a už víte, co se nachází uvnitř. 

Psát si do jména u každé zásilky nějaký ten identifikátor není špatný nápad. Usnadní to pak identifikaci a hlavně zařazení do seznamu již obdržených zásilek (když kupujete od jednoho kusu zboží více kusů a chcete je poslal odděleně)

Co už nikdy víc: Rozebírat tiskárny

Při stavbě 3D tiskárny jsem se snažil co nejvíce ušetřit, v důsledku čehož jsem se rozhodl opatřit si tyče k 3D tiskárně trochu jinak, než bych to udělal běžně. Nejdřív jsem zrušil starý skener, který mi už asi 5 let ležel na půdě (kdysi, když jsem ještě byl víc zaměřený na HW jsem si z něj chtěl udělat osvitovou jednotku. Plošňáky už moc nedělám (poslední možná tak 2 roky zpátky?) a potřeba nějakého efektivnějšího způsobu jejich výroby, než nakreslením vodivých cest popisovačem na DVD, tak nějak odešla. Odsud tedy přišla první 8mm tyč na 3D tiskárnu. Tak jsem si řekl… “No když to bylo v tomle víc jak 10 let starém skeneru, co by to nebylo i někde jinde?” A tak jsem se po známých začal ptát, jestli náhodou nemají nějaký starý nefunkční skener / multifunkční tiskárnu.

Takovéhle získávání je ale bohužel časově velmi náročné… Rozebral jsem 2 skenery a snad 5 multifunkčních tiskáren. Mám teď tedy spousty servomotorů, které jsou tak nějak stylu každý pes jiná ves, nějaké ty skla (na ty se tiskne a často praskají, tak mám aspoň zásobu), nějakou jednodušší elektroniku a nesčetné množství naprosto nesourodých hlazených tyčí od 5mm až po 10mm. Někdy se v tom skeneru třeba vůbec ani tyč nenecházela, byla tam nějaké plastová vodící drážka, toť vše. Nicméně servomotory jako takové bývají velmi drahé, tak kdybych použil alespoň jeden z každého zařízení, bude svět zase o něco pěknější. Přemýšlel jsem o mini vodní elektrárně, až budu mít hotovou 3D tiskárnu… Tak na to by mohl nějaký ten motorek padnout 🙂 .

Také bych tímto chtěl poděkovat všem, kteří obětovali své postarší miláčky, aby z nich mohla vzniknout 3D tiskárna! 🙂 

Jak jsem dělal rám k 3D tiskárně

Místo toho, abych si rám objednal (přišel by cca na 1200 Kč), rozhodl jsem se, že si jej vyrobím stejně jako Thomas, když stavěl svou dolly. Na stránce projektu je k dispozici ke stažení PDF, které když správně vytisknete (přes adobe acrobat jako plakát, spotřebují se 4 stránky) a slepíte, můžete nalepit na nějakou tu dřevotřísku a řezat podle něj. 

První pokud proběhl tak, že jsem jeden den večer sedl na autobus, co jel na chatu. Tam jsem nějak dorazil, vytáhl frézu a začal vyrábět první díl. Neskončilo to úplně nejslavněji – použitá dřevotříska se rozlomila a ještě to nebylo úplně nejkrásnější. A tak jsem zabalil frézu, přespal a ráno se vydal chytit ranní autobus do Opavy.

Další pokus byl už o něco lepší. Rozhodl jsem se použít přímočarou pilu, nehledě na to, že to bude odrbané. Vlastně zas až o tolik nejde. V nejhorším si přece rám nechám někde vyřezat z nějakého pořádného kusu hliníku, nebo si koupím ten rám za 1200 Kč.

Co ale můžu dát za radu – nikdy nepoužívejte ředěné lepidlo, když se snažíte na dřevotřísku nalepit papír, ať podle něj můžete řezat. Taky není úplně od věci nechat papír pořádně uschnout (nebo vyfénovat), jinak se strhne a přesnost odejde někam hodně daleko. Bude to jen tak od oka.

(doslova) Pár fotek závěrem

Jak jsem slíbil, přidávám pár fotek na konec…

Tisk jedné ze součástek
Součásky tisknuté na 3D tiskárně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *