3D tiskárna funguje!

Povedlo se mi úspěšně dokončit 3D tiskárnu. No… dokončit… Stále je ještě co ladit a dodělávat. Jde spíše o to, že už můžu konečně tisknout. Přestože jsem tak nějak ani nedoufal, že to klubko drátů, které mi došlo baliček po balíčku z číny, by někdy mohlo fungovat, skutečně se tak stalo. Tím spíš proto, že patřím k lidem, kteří se v jednu chvíli nadchnout pro cokoli… nadšení pak postupně upadá a většinou končí tak, že projekt, myšlenka… nebo vlastně cokoli končí v jedné velké pomyslné krabici s nápisem “udělám někdy jindy”.

3D tiskárna pohled shora
Takhle nějak vypadala tiskárna, když jsem s ni tiskl první větší výtisk

Po asi třech hodinách kalibrování a upravování různých konstant se mi konečně zařadilo a našel jsem ty správné hodnoty, aby mi tiskárna netiskla nad ani pod (tohle byl obzvlášť problém) tiskovou podložkou a aby byla tisková podložka alespoň v rámci možností vyrovnaná. Taky se mi asi podařilo opravit bug s příliš brzy se tavícím filamentem. Jednak mám teď větrák při tisku vždy zapnutý (vynuceno při tvorbě G-kódu) a jednak jsem ho otočil. Asi to před tím fungovalo taky, ale teď bych řekl, že tato chyba už je konečně za mnou. Padlo na to skutečně hodně úsilí a musím uznat, že rozebrat tiskovou hlavu třeba desetkrát za den bylo někdy i na mé nervy trochu moc.

3D tiskárna pohled zepředu
3D tiskárna pohled zepředu

Zatím mám vytištěných jen pár modelů stažených z internetu. Z dlouhodobého hlediska bych se ale chtěl naučit v nějakém pokročilejším 3D editoru (zatím to asi vypadá na blender) a třeba bych si i časem mohl tisknout modely vlastní. Doposud jsem vše navrhoval v 123D, který je i přes to, že už pár let není podporován, stále asi tím nejlepším a hlavně nejjednodušším 3D editorem, který znám.

Detail otvíráku na lahve
Detail výsledného výtisku

Celkově jsem tedy s tiskárnou prozatím spokojen. Ukázalo se, že když nemám na tiskárně nastavené nějaké závratné rychlosti, tak že výměna driverů pro motory za nějaké lepší zas až tak nehoří. Jede to velmi potichu (hlavně když to srovnám s tiskárnami, které jsou na MGO a cenově jsou o řád jinde). Trochu je ale limitující napájecí zdroj. Ten jsem vzal ze starého počítače a myslel jsem, že by i mohl stačit. A stačí, ale musel jsem značně zredukovat výkon. Takhle totiž když za začala vyhřívat tryska a do toho i podložka, tak se zdroj začal vypínat (ochrana proti přetížení). V nastavení Marlinu je ale možnost upravit něco jako „délku nahřívacího cyklu“ vůči celému cyklu… takže něco jako PWM. Takhle mám tedy nastavený #define MAX_BED_POWER 80 (z 255), což je cca 31% cyklu. Stačí to na vyhřátí podložky do cca 50°C, víc ale ani ťuk. S tímto budu asi v budoucnu muset něco udělat – buď nastavím delší cyklus s tím, že prostě manuálně nejdříve nahřeju podložku a až pak zapnu tisk, nebo seženu nějaký výkonnější zdroj.

Průběh 3D tisku držáku na filament
Průběh 3D tisku držáku na filament

Taky bych se měl naučit být trpělivým. Ve chvíli, kdy si nastavím ve sliceru nějaké hodnoty pro rychlosti motoru při nějaké akci, tak mám tendence tisk urychlovat přes program pronterface. Jak to pak dopadá můžete vidět na obrázku níže… Hrany jsou pak takové odrbané a narychlo dělané… (měl jsem nastavenou rychlost někde mezi 200% a 300%, tak se asi moc nemám čemu divit).

Deformace výtisku způsobená přes přílišnou rychlostí tisku
Deformace výtisku způsobená přes přílišnou rychlostí tisku

Ne vždy se ale tisk vydaří. Konkrétně v případě tohoto sloníka se při dvou pokusech o vytištění uvolnily podpory a tiskárna si začala tisknout volně do vzduchu…

Nevydařený výtisk sloníka
Nevydařený výtisk sloníka

Do budoucna bych chtěl taky přidat USB nabíjecí port a nějaký pěkný držák na IP kameru vyrobenou ze starého telefonu

Nicméně… Sečteno podtrženo mám funkční 3D tiskárnu, která vypadá i trochu k světu. Vyšla na cca 4 tisíce Kč (z čehož se mi všechno vrátilo) a hlavně mám konečně jeden z hrstky projektů dotažený do zdárného konce. 🙂

Tiskárnu jsem postavil na základě tohoto návodu. Najdete zde seznam součástek, které je třeba zakoupit (skutečně krásně detailní, mnohdy včetně odkazů na ebay, aliexpress apod). Najdete zde mimo jiné i díly, které je třeba vytisknout na 3D tiskárně – jak ty originální od Josefa Průši, tak modifikované na to, aby mohly být využity levnější díly.

Thomas Sanladerer vytvořil také sérií videí, které byly pár let zpátky natáčeny jako livestream, kde tiskárnu staví kousek po kousku a proces komentuje. Určitě doporučuji začít zde, chcete-li si také sami postavit 3D tiskárnu. 😉


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *