110 let od MS v krasobruslení v Opavě

Byl jsem požádán, abych sepsal krátký článek na web školy. Když už s tím byla ale taková práce, rozhodl jsem se, že se příspěvek hodím i sem. Tak se tedy držte.

 

Roku 1224 byly založeny opavské městské hradby. V pozdějších staletích byly zesíleny, aby mohly být v letech 1800 až 1838 zavezeny a zbořeny. Ať už o tomto faktu víte, nebo ne, určitě by Vám nemělo uniknout, že v prostoru za hradbami se v minulém století rozprostíralo velké kluziště. Kolosální, obrovské. Skoro 200 metrů na délku. Oproti tomu je dnešní zimní stadion drobeček. Proč to ale připomínám? Je tomu 110 let, co se v Opavě konalo mistrovství světa v krasobruslení (1908). Opava hostila stejnou soutěž jako metropole Londýn, Petrohrad nebo Stockholm, což už je samo o sobě něco. Kluziště se nacházelo v místech, kde dnes stojí zimní stadion, krytý bazén a bývalá ubytovna Ostroje.

 

Nacházelo se tedy více míně vlevo od MGO.

O tomto tématu  natočila nedávno reportáž i ČT . V souvislosti s touto reportáží jsem vytvořil pohled na oblast z ptačí perspektivy (ale foukalo jak hrom, tak to není úplně nejpěknější)

Konkrétně tohle je Mendlák z výšky. Tady se to teda moc nerozprostíralo, ale hned vlevo jde vidět kousek střechy zimáku. Lepší záběry jsou ve videu.

 

Nuže doufám, že se tato kapka historie vsákla do Vaši šedé kůry mozkové a že se článeček alespoň trochu líbil. Zbývá už jen poděkovat Matěji Frgalovi a Alexandře Hájkové za korekturu 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *